کمپانی اتودسک غول طراحی دیجیتال

کمپانی اتودسک غول طراحی دیجیتال

اتودسک احتمالاٌ بزرگ‌ترین برند نرم‌افزاری در حوزه‌ی طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است که در طول زمان با خرید سرویس‌ها و محصولات سایر شرکت ها و خود کمپانی های کوچکتر و تلفیق و انتشار محصولات متنوع به شهرتی باور نکردنی رسیده و احتمالاً هیچ مجموعه ای در دنیا نیست که بصورت تخصصی در حوزه طراحی و ساخت دو بعدی و سه بعدی  یا طراحی صنعتی کار کند و از محصولات اتودسک بهره نبرد. بیشتر تمرکز این مجموعه بر توسعه‌ نرم‌افزارهای صنایع معماری، مهندسی، ساخت‌وساز، تولید، رسانه و سرگرمی است. دفتر مرکزی اتودسک در سن رافائل کالیفرنیای آمریکا فرار دارد. علاوه بر این ، اتودسک نمایشگاهی بزرگ از آثار طراحی مشتریان خود نیز در سان فرانسیسکو دارد. دفاتر کاری اتودسک در سرتاسر جهان قرار دارند.

اتودسک

اتودسک در ارائه ورژن ( نسخه) جدیدتر نرم افزارهای خود نیز روش مخصوص به خود را دارد . معمولاً شرکت های توسعه دهنده نرم افزار ، در هر سال میلادی نسخه مربوط به نرم افزار را با نام همان سال ارائه میدهند ؛ این در حالیست که غالباً اتودسک نسخه بنام هرسال میلادی را حدود 9 ماه زودتر از شروع سال میلادی جدید عرضه میکند! مثلاً در مارس 2020 نسخه های اتودسک 2021 به کاربران آن عرضه میشود.

شاید بسیاری از کاربران با همه این نرم افزارها و قابلیت ها آن آشنا نباشند؛ و یکی از این محصولات دقیقاً همان ابزاری باشد که برای پیاده سازی ایده هایشان یا انجام کارها به آن نیازمندند . لذا قصد کردیم در این نوشته عناوین اصلی محصولات این شرکت را بهمراه توضیح کاربرد ؛ البته فقط در چند کلمه و بسیار کلی ؛ بیاوریم . توضیح کامل آنها در این نوشته امکانپذیر نیست ولی با جستجوی محصول در فروشگاه محصولات شرکت و یا طرح پرسش از همکاران ما از روش ها ممکن برای انتخاب صحیح ، امکانپذیر خواهد بود .

AUTOCAD

طراحی و ترسیم نقشه های مهندسی و صنعتی

CIVIL 3D

طراحی راه و جاده

3DS MAX

مدلسازی سه بعدی ، انیمیشن و معماری

مایا

MAYA

طراحی سه بعدی و انیمیشن

INVENTOR

طراحی صنعتی

REVIT

REVIT

طراحی معماری و ساختمان

INFRAWORKS

INFRAWORKS

برنامه ریزی ، طراحی و تجزیه و تحلیل

ALIAS

ALIAS

طراحی صنعتی ، مدلسازی مفهومی و سطح

ADVANCE-STEEL

ADVANCE STEEL

مدلسازی سه بعدی فولادی

MOLDFLOW

MOLDFLOW

طراحی تحلیل شبیه سازی پروسه تزریق پلاستیک

POWERMILL

POWERMILL

طراحی صنعتی ، سی ان سی

POWERSHAPE

POWERSHAPE

مدلسازی قالبها و قطعات پیچیده

MOLDFLOW

NAVISWORKS

بررسی پروژه ها با تجزیه و تحلیل 5 بعدی

POWERMILL

ROBOT STRUCTURAL ANALYSIS PRO

تجزیه و تحلیل ساختاری پیشرفته BIM

POWERSHAPE

ARTCAM

طراحی صنعتی در حوزه جواهرات

در سری بالا نرم افزار اتوکد (AUTOCAD) را داشتیم که دارای کاربرد های فراوان در زمینه نقشه کشی ساختمانی و صنعتی با امکانات دوبعدی و سه بعدی است . کمپانی اتودسک برای راحتی کاربران چند نرم افزار با عنوان پیشوند اتوکد (AUTOCAD) و پسوند در حوزه های مختلف مانند معماری (ARCHTECTURE) ، تاسیسات (MEP) ، برق (ELECTRICAL) و … ارائه نموده که غالباً تفاوت ساختاری با اتوکد کلاسیک ندارند ولی در بخشهایی از ابزارها ، تولباکس ها و نحوه چیدمان برای منظور مورد نظر بهینه شده اند و البته پایه اصلی آنها همان نرم افزار اتوکد میباشد که در لیست زیر آمده اند:

AutoCAD Architecture  ویزه معماری

AutoCAD Electrical  با کاربرد در نقشه کشی برق ساختمانی

AutoCAD Map 3D دارای کاربرد در زمینه نقشه برداری

AutoCAD Mechanical اتوکد وبژه طراحی صنعتی

AutoCAD MEP برای طراحی تاسیسات

AutoCAD Plant 3D پایپینگ و طراحی مخازن

نرم افزارهای دیگری هم توسط این کمپانی عرضه شده یا میشود ولی عموماً یا در کشور ما بسیار کم کاربرد هستند (بویژه نسخه های تحت سرور که موضوع خرید لایسنس و بعضاٌ تحریم اجازه استفاده از آنها را در ایران نمیدهد) و یا اینکه بعنوان ابزار جانبی برای محصولات دیگر قابل اسفاده هستند . برای مشاهده آنها میتوانید به سایت اصلی کمپانی اتودسک مراجعه کنید.

پیروز باشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 18 =