آموزش نصب نرم افزار SQL Server 2012

آموزش نصب نرم افزار SQL Server 2012

جهت نصب نرم افزار SQL Server مطابق با مراحل زیر ادامه دهید:

1.ابتدا فایل Run Setup.exe را مطابق تصویر زیر اجرا کنید.

2.با استفاده از گزینه اول یک نسخه جدید از SQL Server نصب می گردد یا می توانید مشخصات SQL Server نصب شده را تغییر دهید. روی این گزینه کلیک کنید.

3.در این مرحله حداقل نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری سیستم شما بررسی می شود. در صورتی که حداقل های لازم را نداشته باشید برنامه متوقف شده و ادامه پیدا نمی کند. بر روی دکمه OK کلیک کنید.

4.شماره سریال نرم افزار SQL Server 2012 را وارد نمایید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

5.در این پنجره قوانین استفاده از این نرم افزار را خوانده و با کلیک بر روی گزینه I Accept the license terms اعلام کنید  که این قوانین را پذیرفته اید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

6.در این مرحله در صورتی که مشکلی در سیستم شما برای نصب وجود داشته باشد خطایی نمایش داده می شود. در صورتی که خطا را برطرف نکنید ممکن است بعضی از ویژگی های SQL Server به خوبی کار نکند یا نصب نشود.

برای مشاهده خطا بر روی گزینه Warning مشخص شده کلیک کنید.

7.اکنون توضیحی در مرد خطا داده شده است که با استفاده از آن می توانید این خطا را برطرف کنید. در اینجا خطای رخ داده حاصل از وصل نبودن این کامپیوتر به اینترنت است. سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

دقت کنید که خطاهای نوع Warning از نصب جلوگیری نمی کنند و بهتر است که رفع شوند ولی خطاهای نوع Failed باعث می شوند که نتوانید نرم افزار را نصب کنید.

8.اکنون به صورت پیش فرض نصب SQL Server انتخاب شده است . با استفاده از گزینه دوم می توانید فقط SQL Server PowerPivot که در نرم افزار SharePoint کاربرد دارد را نصب کنید. با انتخاب گزینه سوم نیز هر دو ویژگی فوق نصب خواهند شد. برای نصب SQL Server روی دکمه Next کلیک کنید.

9.در این قسمت لیست ویژگی هایی که می خ.اهید نصب کنید از شما پرسیده می شود. با کلیک بر روی هر گزینه در قسمت Features توضیح آن در قسمت Description نمایش داده می شود. برای انتخاب تمامی این ویژگی ها روی دکمه Select All کلیک کنید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

10.در این مرحله چک می شود که با توجه به انتخاب های انجام شده سخت افزار و نرم افزارهای لارم مانند dot Net framework نصب شده اند یا خیر، برای ادامه بر روی دکمه Next کلیک کنید.

11.در این مرحله باید نام نمونه (instance) را تعیین کنید. همان طور که می دانید از نسخه 2000 به بعد SQL Server در هر کامپیوتر می توانید بیش از یک نمونه (instance) نصب کنید. استفاده از نمونه های مختلف برای نرم افزارهای مختلف باعث می شود تا امنیت و کارایی یابد.

اکنون گزینه Default instance انتخاب شده و به صورت پیش فرض یک نام تعیین شده است. در صورتی که می خواهید این نام را تغیر دهید بر روی گزینه Named instance کلیک کتید و نام جدید را وارد کنید.

در زمان انتخاب گزینه Named instance به موارد زیر دقت کنید:

  • نام ها به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.
  • نام ها نمی توانند عبارات رزرو شده مانند Default یا MSSQLServer باشند.
  • هر نام حداکثر 16 کاراکتر می تواند باشد.
  • حرف اول هر نام باید با حروف بزرگ یا کاراکتر underscore (_) شروع شود.
  • در نام ها از کاراکترهایی مانند \ , : ‘ & @ نمی توانید استفاده نمایید.

در صورتی که شرایط فوق برقرار نباشد در زمان نصب خطا نمایش داده می شود.

در صورتی که بر روی این سرور یک نمونه دیگر نصب شده باشد در پایین این پنجره اسم و مشخصات محل ذخیره سازی آنها نمایش داده می شود.

بر روی دکمه Next کلیک کنید.

12.اکنون می توانید محل، نام و حجم مورد نیازی برای نصب نرم افزار را مشاهده کنید. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

13.در این مرحله دو سربرگ با نام های Service Accounts و Collation وجود دارد. در سربرگ Service Accounts تععین می شود که کدام کاربر به کدام سرویس از SQL Server دسترسی داشته باشد. در قسمت Service نام سرویس و در قسمت Account Names نام کد کاربری که به هر سرویس دسترسی خواهند داشت تعیین می شود. با کلیک بر روی هر سلول می توانید نام کاربر را تغییر دهید. در قسمت Startup Type هم می توانید تعیین کنید که نحوه اجرا شدن این سرویس به چه صورت باشد.

اکنون بر روی سر برگ Collation کلیک کنید.

14.می خواهیم در موتور SQL Server زبان فارسی را به عنوان Collation انتخاب می کنیم تا در هنگام ذخیره سازی داده فارسی و مرتب کردن آن مشکلی وجود نداشته باشد. بر روی دکمه Customize کلیک کنید.

گزینه Windows Collation Designator and Sort Order را فعال کنید.

حرف P را تایپ کنید.

بر روی گزینه Persian کلیک کنید.

سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

15.به همین ترتیب Collation مربوط به سرویس Analysis را نیز تغییر می دهیم.

سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

16.در این مرحله بایستی نحوه اعتبار سنجی و کد کاربری مدیر موتور این نمونه SQL Server را تعیین کنید. بر روی گزینه Mixed mode کلیک کنید تا اعتبار سنجی هم از طریق ویندوز و هم از طریق SQL Server انجام شود و در Connection String بتوانیم از این کد کاربری و رمز عبور استفاده کرده و ضریب امنیت را افزایش دهیم. اکنون باید رمز عبور کد کاربری sa که مدیر این موتور SQL Server است را وارد کنید. در ادامه رمز عبور Pars را در جعبه متن Enter password و Confirm password وارد کنید.اکنون در قسمت specify SQL Server administrators باید کد کاربری مدیر SQL Server را وارد کنید. با کلیک بر روی دکمه Add می توانید کابر مورد نظر خود را انتخاب کنید. بر روی دکمه Add Current User کلیک کنید تا کد کاربری که اکنون با آن وارد شده اید انتخاب شود. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

17.در این مرحله کد کاربری مدیر و محل نگهداری سرویس Analysis تعیین می شود. بر روی دکمه Add Current User کلیک کنید و سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

18.در این مرحله می توانید سرویس Reporting را تنظیم کنید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

19.در صورتی که بخواهید از سرویس Distributed Replay Controller استفاده کنید باید یک کاربر برای آن در این قسمت تعیین کنید. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

20.در این مرحله می توانید آدرس محل ذخیره سازی Distributed Replay Client را تغییر دهید. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

21.در این مرحله در صورتی که گزینه موجود را انتخاب کنید یک سری اطلاعات برای شرکت Microsoft ارسال خواهد شد تا در نسخه های بعدی کارایی و ویژگی های SQL Server افزایش یابد و در صورتی که خطایی رخ داد، این خطا به صورت خودکار برای بررسی به شرکت Microsoft ارسال می شود. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

22.در این مرحله بررسی شده است که برنامه Setup در حین کار به مشکلی برخورد نکند. بر روی دکمه Next کلیک کنید.

23.در این مرحله در یک ساختار درختی ویژگی ها و سرویس هایی که نصب خواهد شد نمایش داده می شود. سپس بر روی دکمه Install کلیک کنید.

24.اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2012 است و باید مدتی منتظر بمانید….

حال SQL Server نصب شده است در این پیغام نشان داده شده که برای نصب کامل باید یک بار کامپیوتر را Restart نمایید. بر روی دکمه OK کلیک کنید.

در قسمت بالای این پنجره لیست ویژگی ها و سرویس هایی که نصب شده است مشخص گردیده در صورتی که سرویسی به درستی نصب نشده باشد در این قسمت با یک آیکون قرمز رنگ مشخص می شود. بر روی دکمه Close کلیک کنید.

 

25.اکنون می توانید با کلیک بر روی گزینه اول یک نمونه دیگر از SQL Server را نیز نصب کنید. برای خروج بر روی دکمه Close کلیک کنید.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =